Inteligentna toaleta

Toaleta to jedno z tych miejsc, w których niespecjalnie lubimy spędzać czas i opuszczamy pomieszczenie tuż po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych. Kwestia ta może się jednak zmienić, kiedy nasze przekonania spotkają się z wygodą, jaką oferuje inteligentna toaleta. Jako pierwszy na rynku pojawił się model z podgrzewaną deską, jednak dziś technologia tak intensywnie idzie do przodu, że w toalecie możemy znaleźć wszystko, co tylko nam potrzebne… a nawet więcej!

Skąd inspiracja na inteligentne toalety?

Inteligentne toalety w Polsce wciąż stanowią jeszcze jedynie ciekawostkę, podczas gdy w Japonii jest to codzienny, normalny widok. Mieszkańcy kraju kwitnących wiśni od zawsze przykładali olbrzymią uwagę do higieny, dlatego do WC wybierają się w specjalnych klapkach toaletowych, co stanowi ewenement na cały świat. Tamtejsze pomieszczenia różnią się również znacznie od naszych łazienek, w których poza ubikacją często można znaleźć wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, meble łazienkowe oraz pralkę. Japończycy natomiast w niewielkim pomieszczeniu mają jedynie toaletę, która jednak jest wyposażona w wiele ciekawych funkcji. Ich zróżnicowanie jest tak duże, że normą staje się umieszczanie na ścianach instrukcji obsługi, które objaśniają turystom jak skorzystać z dostępnych udogodnień. Zazwyczaj jest to traktowane jako element humorystyczny oraz idealny temat na wpis na blogach podróżniczych. Kto wie, może za parę lat inteligentne toalety staną się również częścią naszych sanitariatów?

Inteligentna toaleta – dostępne udogodnienia

Współczesna inteligentna toaleta łączy w sobie cechy ubikacji, bidetu, masażera oraz innych praktycznych sprzętów. Jako pierwsi na jej pomysł wpadli Szwajcarzy, jednak Japończycy znacznie rozbudowali oraz unowocześnili ten pomysł. Największą popularnością obecnie cieszą się washlety, które obsługuje się za pomocą specjalnego pilota lub przycisków wbudowanych w ścianę w formie ekranu dotykowego. Wśród urządzeń tego typu można spotkać:

  • ubikację z funkcją podmywania – to proste rozwiązanie znacznie ułatwia higienę intymną. Zazwyczaj do wyboru mamy dwie funkcje w zależności od płci, a także możliwość wyboru kierunku i temperatury wody, a nawet masażu wodnego. Większość modeli umożliwia podmywanie za pomocą czystej wody, jednak bardziej zaawansowane sprzęty oferują również płyny do higieny intymnej.
  • toalety z podgrzewaną deską sedesową – może się wydawać, że temperatura otoczenia w domu jest dla nas optymalna, jednak warto pamiętać, że temperatura ciała zwykle jest wyższa o kilka stopni. Zaawansowana toaleta inteligentna podgrzewa więc deskę, aby różnica temperatur nie była przez nas wyczuwalna.
  • toalety z funkcją suszenia – rozwiązanie to pozwala ograniczyć koszty związane z zakupem papieru toaletowego, ponieważ inteligentna toaleta po podmyciu automatycznie suszy okolice intymne, dzięki czemu papier staje się zbędny.
  • ubikacje z muzyczką i funkcją zagłuszania – idealne rozwiązanie dla osób, które ze względu na krępujące odgłosy podczas defekacji wstydzą się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza w toaletach publicznych, gdzie dyskrecja jest na wagę złota.
Calde

Leave a Reply